קוביות עץ - עולם ההתפתחות


קוביות העץ, הטבעיות והצבעוניות משמשות את עולם הילדים ככלי התפתחותי מדהים תוך כדי שעות רבות של משחק והנאה

הקוביות כמו שאר צעצועי עץ בגדלים ובצורות השונות נעימות למגע  וצבעיהן משרות אוירת רוגע  ושלווה על הילדים, ואכן הקוביות מאפשרות את התפתחות הילדים בגילאים השונים לרכוש מיומנויות רבות ומגוונות.

הכרת הצבעים - צבעי המים שבהם משתמשים יצרני צעצועי העץ, עומדים בתקנים המחמירים ביותר ומאפשרים גם לקטנטנים ביותר לגעת ואפילו ללקק את הקוביות תוך כדי הכרת כל קשת הצבעים האפשרית עלי אדמות.  נכון שהצבעים העיקריים שולטים ברוב הצעצועים, אולם בצעצועי העץ ניתן למצוא מגוון אין סופי של צבעים שונים ומשונים ולהנגיש אותם לילדים בצעדי ההתפתחות שלהם.

 צורות קוביות העץ הינו המגוון הרחב ביותר אותו ניתן להנגיש ולשתף בעולם הילדים. הצורות הגיאומטריות הבסיסיות כמו ריבוע, מלבן, עיגול ומשולש נמצאים בכל חומר אולם בקוביות העץ נמצא צורות רבות אחרות, הגליל, החרוט, המעוין, הטרפז, חצי עיגול ואפילו צורת הירח הם קוביות מאוד נפוצות בקוביות העץ  כאשר המאפיין הבולט בכולם שקוביות אלו עמידות לאורך זמן רב וקצוותיהן בטוחות לשימוש גם אצל ילדים קטנים

מגוון של גודל הקוביות מהווה מימד נוסף בהתפתחות הילד.  קוביות העץ מאפשרות לילד לפתח את יכולת ההבחנה בגדלים שונים, בהבנה של קטן, גדול, שווה  ולהתאים כל גודל למטרה שאותה הם רוצים להשיג. פיאות הקוביות הן מושג שלומדים בשלב מאוחר בבית הספר, אולם משחקי הילדים מנגישים בקלות את המושג לילדים הקטנים כאשר פאות הקוביות השונות בצורתן משמשות בבנית מבנים בקוביות ומלמדות את הילדים את "נסיון החיים" על ישר, אלכסון, עגול וכדומה. 

התאמה וכיוון הם מיומנויות בסיסיות בחיינו  ועולם קוביות העץ עוזר ומפתח אותם. התאמת צורות קוביות העץ והשחלתן בקופסאות שונות זהו משחק ידוע ונפוץ, אולם בנייה של מגדל או מבנה  שבו שמים תחילה את הקוביות הגדולות ועליהן את הקטנות יותר , או לחילופין מרכיבים ממשולש ומעויין  מבנה כלשהו זהו כב רשלב מתקדם שבו הילד מבין את רזי הבניין וכיצד ניתן להשתמש בצורות מסויימות ובכיוונן לצרכיו השונים.

העסקה עצמית  היא יכולת הנרכשת עם הזמן, קוביות העץ והמשחק המהנה שבהן מלמד ומרגיל את הילד להפעיל את עצמו, לפתח את יכולותיו גם בכוחות עצמו  כל זאת תוך כדי בילוי זמן רב ובהנאה רבה. נכון שניתן לשחק בקוביות העץ עם ילדים  או מבוגקים נוספים  אולם המשחק בקוביות העץ ובנייה בהן אינה תלויה במשתתפים אחרים.  משמעות זוו מייצרת כר נרחב לילד לשחק לבד , לפתח את כישורי ודמיונו  ללא תלות באחרים ולבלות זמן נפלא עם קוביותיו.