כתה: איתמר שטויאר

עודכן בתאריך: 26/8/2021

 הקדמה

קוביות עץ, הטבעיות והצבעוניות משמשות את עולם הילדים ככלי התפתחותי מדהים תוך כדי שעות רבות של משחק והנאה

הקוביות כמו שאר צעצועי עץ בגדלים ובצורות השונות נעימות למגע וצבעיהן משרות אווירת רוגע ושלווה על הילדים, אכן הקוביות מאפשרות את התפתחות הילדים בגילאים השונים לרכוש מיומנויות רבות ומגוונות.

קוביות מעץ ועולם ההתפתחות

הכרת הצבעים - צבעי המים שבהם משתמשים יצרני צעצועי העץ, עומדים בתקנים המחמירים ביותר ומאפשרים גם לקטנטנים ביותר לגעת ואפילו ללקק את הקוביות תוך כדי הכרת כל קשת הצבעים האפשרית עלי אדמות.  נכון שהצבעים העיקריים שולטים ברוב הצעצועים, אולם בצעצועי העץ ניתן למצוא מגוון אין סופי של צבעים שונים ומשונים ולנגיש אותם לילדים בצעדי ההתפתחות שלהם. ישנן קוביות מעץ לגילאים שונים, קוביות עץ לגיל שנה, קוביות עץ לגיל שנתיים, קוביות עץ לגיל שלוש ומעלה ואפילו קוביות עם אותיות ומספרים

 צורות קוביות העץ הינו המגוון הרחב ביותר אותו ניתן לנגיש ולשתף בעולם הילדים. הצורות הגיאומטריות הבסיסיות כמו ריבוע, מלבן, עיגול ומשולש נמצאים בכל חומר אולם בקוביות העץ נמצא צורות רבות אחרות, הגליל, החרוט, המעוין, הטרפז, חצי עיגול ואפילו צורת הירח הם קוביות מאוד נפוצות בקוביות העץ  כאשר המאפיין הבולט בכולם שקוביות אלו עמידות לאורך זמן רב וקצותיהן בטוחות לשימוש גם אצל ילדים קטנים

קוביות עץ צבעוניות לבנייה

מגוון של גודל הקוביות מהווה ממד נוסף בהתפתחות הילד.  קוביות העץ מאפשרות לילד לפתח את יכולת ההבחנה בגדלים שונים, בהבנה של קטן, גדול, שווה  ולהתאים כל גודל למטרה שאותה הם רוצים להשיג. פאות הקוביות הן מושג שלומדים בשלב מאוחר בבית הספר, אולם משחקי הילדים מנגישים בקלות את המושג לילדים הקטנים כאשר פאות הקוביות השונות בצורתן משמשות בבניית מבנים בקוביות ומלמדות את הילדים את "ניסיון החיים" על ישר, אלכסון, עגול וכדומה. 

התאמה וכיוון הם מיומנויות בסיסיות בחיינו  ועולם קוביות העץ ובמיוחד קוביות לילדים עוזרות ומפתחים אותם. התאמת צורות קוביות העץ והשחלתן בקופסאות שונות זהו משחק ידוע ונפוץ, בנייה של מגדל או מבנה שבו שמים תחילה את הקוביות הגדולות ועליהן את הקטנות יותר, או לחילופין מרכיבים ממשולש ומעוין  מבנה כלשהו זהו כבר שלב מתקדם שבו הילד מבין את רזי הבניין וכיצד ניתן להשתמש בצורות מסוימות ובכיוונן לצרכיו השונים.

סיכום

העסקה עצמית  היא יכולת הנרכשת עם הזמן, קוביות העץ והמשחק המהנה שבהן מלמד ומרגיל את הילד להפעיל את עצמו, לפתח את יכולותיו גם בכוחות עצמו  כל זאת תוך כדי בילוי זמן רב ובהנאה רבה. נכון שניתן לשחק בקוביות העץ עם ילדים  או מבוגרים נוספים  אולם המשחק בקוביות העץ ובנייה בהן אינה תלויה במשתתפים אחרים.  משמעות זו מייצרת כר נרחב לילד לשחק לבד, לפתח את כישוריו ודמיונו ללא תלות באחרים ולבלות זמן נפלא עם קוביותיו.