כתב: איתמר שטויאר

 עודכן: 1/1/2022 

הקדמה 

צעצועי עץ הם הצעצועים החביבים והבטוחים ביותר לילדים כאשר מגנטים מטבעם אינם כאלו. תכונת המגנט משמשת לעיתים כגימיק אולם היכולת הזאת מקנה למשתמשים בה לפתח התעניינות רחבה בצעצועים אלו. בטיחות במשחק מגנטי לילדים הוא אתגר שיצרני הצעצועים נתקלו בו בשנים האחרונות. במאמר זה אנסה לתאר את המורכבות של הנושא ואיך התמודדו עם מגנטים לילדים יצרני צעצועי העץ

מאפייני בטיחות לשימוש במגנטים

רשויות הבטיחות מודעים היטב לנושא ולכן הגבילו מאוד בתקנות ובמבדקי בטיחות את השימוש בצעצועים המכילים או משתמשים במגנטים. הסף התחתון לשימוש בצעצועים עם מגנטים לילדים הוא גיל שלוש. כלומר אף צעצוע שיש בו מגנט או משתמש במגנט אינו מאושר לשימוש לילדים מתחת לגיל שלוש. הסיבה לכך היא שתינוקות מכניסים כל חפץ ובוודאי צעצוע לפה, מנסים "לטעום" ממנו או לדחוף אותו לכל מקום אפשרי,  היכולת של תינוקות להבין את המונח "אסור"  אינה כלל באה בחשבון  ולכן המגבלה הראשונה היא גיל, מינימום שלוש שנים.

המדרגה הבאה הינה גודל יחידת המגנט, סכנת הבליעה היא מן הסכנות הגדולות לילדים  ובחלקי מגנט הסכנה היא כפולה עשרות מונים  כי הנזק בבליעה הוא מן החמורים שיכולים להיות ולכן אסור לחשוב אפילו על מתן אפשרות להגיע למצב כזה . לכן ברור לכל שחלקים קטנים וביחוד חלקי מתכת ומגנט מסוכנים מאוד לילדים ויש להרחיקם לחלוטין מהילדים ומהצעצועים איתם הם משחקים. אזי צעצועים עם חלקים קטנים שיש להם חלקי מגנט חשופים לא מאושרים כמשחק מגנטי לילדים.

לוח מגנט למשחק מגנטים מעץ צבעוני


שימוש במגנטים בצעצועי עץ

יצרני צעצועי העץ שהבינו את הנושא חיפשו דרכים כיצד להתנודד עם הנושא. הפתרון שהם מצאו הוא לייצר מספר צעצועים שבהם המגנט הוטמע בתוך העץ של המוצר בצורה כזאת שלא יוכל להיפרד ממנו אולם בו זמנית להשתמש בתכונה של המיגנוט לצרכי המשחק. תכונות חומר הגלם – העץ, בשילוב מספר טכניקות ייצור מתקדמות יצרו פיסות עץ שבתוכם פיסת מגנט קטנה שמצד אחד חשופה לאוויר ומצד שני כלואה ואינה יכולה כלל לנוע או לצאת מתוך העץ.

Detoa יצרן צעצועי העץ הגדול והוותיק ביותר באירופה (הוקם בשנת 1908) ממוקם בצפון צ'כיה בתוך יערות עצים לרוב ובמהלך המאה העשרים רכש ניסיון רב של ייצור מוצרי עץ ושילובם בחומרים אחרים. במאה הנוכחית, המאה העשרים ואחת  מתמודד יצרן זה עם נושא שילוב מגנטים בצעצועי עץ לילדים בהצלחה רבה ומוביל את תעשיית צעצועי העץ ופיתח מספר מוצרי דגל מצליחים ומוגדרים כמשחק מגנטי לילדים.


תיאטרון מגנטי 

חברת Detoa פיתחה משחק מגנטי המורכב מתפאורה של סיפורי אגדות שונים (סינדרלה, עמי ותמי, כיפה אדומה ועוד רבים אחרים) העשויה מקרטון קשיח כאשר דמויות האגדות הן בובות עץ צבעוניות מסיפורי האגדות שבבסיס הבובה מוטבע מגנט, בנוסף מקבל המשחק שני מוטות עץ שגם בקצותיהן מוטבע מגנט. בצורה זו מפעיל / מזיז המשתתף את הבובות ומספר / מציג את סיפור האגדה. משחקים אלו משתייכים לקטגורית משחקי התפתחות / משחקי תפקידים בהם הילד מציג דמות או סיפור לעצמו או לסובבים אותו. משחקים אלו מתאימים לילדים מעל גיל שלוש  לבנים ובנות כאחד. חברת DETOA ייצרה מגוון רחב של משחק מגנטים במבנה תיאטרונים כאלו ביניהם אגדות ילדים אירופאיות שונות והמוכרות ביותר מהן הטירה הקסומה, ארמון הפיות הטובות סינדרלה, עמי ותמי, כיפה אדומה ועוד.

לוח מגנטי

סידרה נוספת של משחק מגנטים לילדים מכילה משחק יצירת והתאמת דמויות, כולנו מכירים את המגנטים שאנו מצמידים למקרר והילדים אוהבים לנסות לקחת ולהזיז אותם, חברת Detoa לקחה את הרעיון ופיתחה ממנו ערכות משחק צבעוני מרהיב לפיתוח דמיון, שיפור האחיזה, הכרת עולם הצורות והצבעים לגילאי שלוש ומעלה. בערכות משחקים אלו החברה מספקת לוח מגנט עם פיסות עץ צבעוניות בצורות שונות שבהן מוטבע מגנט שניתנות להצמדה ללוח המגנט. בכך "לצייר" או להרכיב צורות שונות ומגוונות, החל מצורות גיאומטריות ועד לתמונות של ילדים המשחקים בשדה או במרחב הפתוח. ניתן למצוא מגוון של ערכות כאלו כמו גן חיות , דמויות ילדים, נסיכות , תמונות טדי.

סיכום

למרות שמגנטים מטבעם הם חלקים מסוכנים מצאו יצרני הצעצועים את הדרך בכדי לשלבם בתוך עולם צעצועי העץ כאשר ברוב הפעמים הוטמע המגנט בתוך העץ מבלי לאפשר לחלקים המסוכנים להיפרד ולסכן את הילדים. בכך שילבו יצרני צעצועי העץ את יתרונות המגנטים כתכונה מושכת ומעניינת בצעצועי העץ ויצרו משחקי מגנטים לילדים בטוחים ואמינים לילדים מגילאי שלוש ומעלה.