צעצועי עץ - משחקי פירוק והרכבה - כלי תחבורה

הקדמה

עולם הילדים עשיר בכלי תחבורה אותם הם חווים במציאות היומיומית. כל ילד רוצה לשחק עם מכונית, רכבת, משאית או כל כלי תחבורה אחר. צעצועי פירוק והרכבה נפוצים מאוד בעולם הצעצועים הכללי  ורובם מיועדים לגילאי שנתיים עד ארבע, אולם ההיבט החשוב בפירוק והרכבה לגילאים כאלו הוא בטיחות הילדים המשחקים במשחק זה.

בטיחות צעצועי עץ מהווים דחיפה משמעותית בשילוב צעצועי עץ להשתלב כצעצועי פירוק והרכבה בעולם הילדים. הם עשויים מחומרים טבעיים וגם צעצועי העץ הצבעוניים צבועים על ידי צבעים על בסיס מים, מכאן שאלמנטים כמו התאמת צורות, התאמת גדלים,  פירוק והרכבה מובילים בתחום צעצועי העץ.

כלי תחבורה ומיומנויות נרכשות

כלי התחבורה מעץ ובראשם משאית מעץ צעצוע משתלבים היטב בנושא זה ומביאים לידי ביטוי את היתרונות הגדולים מצעצועי העץ בהקניית מיומנויות ויכולות רבות ומגוונות לעולם הילד.

התמצאות במרחב ואבחנה בכיוונים. - כלי רכב מעץ מגרים את הילד לשחק בהם, לדחוף או למשוך אותם כאשר תוך כדי זה הם לומדים לנוע ביחד עם כלי התחבורה, לדחוף קדימה, למשוך אחורה, לעקוף עצמים אחרים. התפתחות זו של פעוט בין השנה - שנתיים היא בסיסית ביותר.

אבחנת צבעים, צורות וצבעים  - רכבת הקוביות היא צעצוע אהוב וידוע בפיתוח אבחנת הצורות, הקרונות הצבעוניים וצורות העץ השונות מנגישות לילד את נושא הצבעים והצורות

קטר עץ צבעוני מתפרק לבני שלוש ומעלה

מוטוריקה היא מיומנות שמתפתחת עוד ועוד. כלי רכב מעץ הניתנים לפירוק והרכבה משמשים כאביזרים חשובים בהקניית מיומנות זו.  הקטר הצבעוני  שאותו הילד יכול לפרק למספר מרכיבי עץ צבעוניים  ואחר כך להרכיבו מחדש מהווה אתגר, כמובן שאפשר להתחיל  עם רכבים פשוטים יותר כמו מערבל הבטון הצבעוני שמקנה למשחק ממד נוסף ובו הבנה והכרת טבעות מעץ בגדלים שונים להרכבה 

הג'יפ הצבעוני הוא שלב מתקדם במיומנות זו. פירוק החלקים עם "מברג" עץ, פירוק והרכבת הגלגלים מפתחים ומקנים לילד יכולות מתקדמות במוטוריקה שלו. משאית הכלים היא שלב נוסף בשיפור המוטוריקה ושיפור יכולות האחיזה של הילד. בשלב זה מעבר לנושאי פירוק והרכבה הילד נחשף לכלי העבודה ויכול "לתרגל" אותם בעצמו  על משאית הכלים. 

פירוק והרכבה בצעצועי עץ

פעילות לילדים בפירוק והרכבה נפוצה במגוון רחב בין צעצועי עץ לילדים. החל מגיל שנה משתלבים בצעצועי הילד מגדל טבעות,  חיות ודמויות לפירוק והרכבה. 

בגיל שנתיים משתלבים בצעצועי הילד  קוביות עץ בגדלים וצורות שונות , רכבת הצורות אותה ניתן לפרק לקרונות ולחלקי קרונות שונים. 

בגיל שלוש נמצא צעצועי פירוק הרכבה בהם ישנן רכיבי בנייה בסיסיים מהם ירכיב הילד  מוצר, דמות או מבנה לפי דמיונו ויכולותיו.

סיכום

צעצועי עץ מטבעם הם צעצועים שהילד צריך לעשות פעולות בכדי לשחק בהם, מכאן שמשחק בצעצועי עץ הינו זרז משמעותי בפיתוח מיומנויות הילד כאשר זה קורה תוך כדי משחק מהנה טבור הילד.

כל אלו הן רק מספר דוגמאות מצומצם  בין צעצועי עץ - כלי תחבורה אשר מהווים אמצעי מצוין לאפשר לילד לחוות את עולמו , לשחק ולחקות את המציאות סביבו , ליהנות משעות רבות של פעילות משמעותית תוך הקניית יכולות רבות ומגוונות לילד המתפתח בעזרת צעצועי עץ בריאים ובטוחים

איפה ניתן לרכוש צעצועי עץ - פירוק והרכבה

ריצ'רץ וודי - מרכז צעצועי עץ בירושלים ויבואן צעצועי עץ מאירופה, מקדם בעקביות כבר למעלה מ18 שנים נושא צעצועי העץ בישראל ובירושלים בפרט.  חנות פיזית במושבה הגרמנית ואתר מכירות און ליין משובח ומאובטח ברשת האינטרנט, הוקם בשנת 2005 ושם כמטרה לקדם את השימוש בצעצועי עץ איכותיים הן לחינוך ביתי יוהן כפעילות מהנה לשעות הפנאי

כתב: איתמר שטויאר

תאריך עדכון: 5/5/2024