כתב: איתמר שטויאר

עודכן בתאריך" 3/1/2022

הקדמה

כל בני האדם מתבוננים ומחקים זה את רעהו.  עולם הילדים עמוס ומלא בהתבוננות וחיקוי , כי הרי זהו חלק משמעותי בתהליכי ההתפתחות, לראות את הסביבה, את הסובבים אותנו ולעשות את אותו הדבר.

הספרות המקצועית מספרת

מחקרים מקצועיים מפרסמים מאמרים רבים לגבי שילוב משחקים בהתפתחות הילד.  סוגי משחקי ההתפתחות שונים ומשתנים בהתאם לגיל הילד וידוע כי בגילאי שנתיים עד גיל שש / שבע שנים  יש מקום רב למשחק תפקידים, משחק סימבולי, משחק דרמטי, משחקי “כאילו”. במשחק הזה הילדים עסוקים ב”הצגות” שבהן יש לכל ילד תפקיד מסוים של בני המשפחה או אנשי מקצוע הקשורים אליה. הוא מבוסס על דמיון ופעילות דרמטית-משחקית של הילד. משחקי “כאילו” מתפתח במקביל לרכישת השפה.  

הדמויות המשפיעות על הילדים

בתחילת התפתחותו מושאי המשחק של הילד משתייכים לחוג מכריו הראשוני (הורים, מורים, בעלי-מקצוע) ותחום זה הולך ומתרחב עם התבגרותו (דמות אגדית, בעל חיים). במשחק התפקידים מתגלה דינמיקה של תחרות והזדהות של הילד עם מושא משחקו. משחק התפקידים מעצב את זהותו של הילד ומעצב את דימויו העצמי. המשחק הדרמטי בונה ומעשיר את אישיותו של הילד. כך למשל, משחק עם הבובות הוא למעשה סיטואציה שבה, הילד משליך את רגשותיו על הבובה, מפרש את תגובותיה ומגיב בהתאם.

הדמויות הסובבות את עולמם של הילדים מחולקות לשנים: 

 א.  הדמויות שאותן הם פוגשים במציאות היום יומית, הגננת בגן, נהג האוטובוס, השוטר ברחוב, או אולי החתול והכלב של השכנים,  ואפילו בני המשפחה הקרובים והרחוקים.

 ב.  הדמויות מהספרים. מהסיפורים ומהעולם הדיגיטלי 

כל הדמויות האלו הן נושא למשחקי תפקידים ודמויות משחק. כל ילד ירצה שתהיה לו בובת דמות שאיתה יוכל לשחק ולהזדהות  בזמן המשחק או בכל זמן אחר,  צעצועי עץ מלווים את הנושא הזה לכל התחומים, בובת עץ של שוטר, או נהג, בובה של חיה על גלגלים ומגוון רחב של דמויות. לצעצועי עץ ישנם יתרונות מובנים להצליח בתחום זה , העץ כחומר הגלם נעים למגע , לרוב הוא מגיע בצבעים רבים שונים וחמים, והעמידות הגבוהה שלו מאפשרת לילד להשתמש בו לאורך תקופה ארוכה מאוד.

תיאטרון מגנטי , סינדרלה


אולם לא רק הדמויות הן נושא לחיקוי, גם האביזרים, המתקנים והמכלולים השונים מהווים חלק מהמשחק.   המפורסם ביותר הוא בית בובות  אבל גם לאוטובוס, למכונית עם גלגלים מעץ  או לעריסת הבובה יש מקום רב  במשחק. בטיחות המוצרים ואיכותם הגבוהה מעמידה את מתקני וצעצועי העץ בראש סולם הקניות עבור הילדים.

צעצועי עץ המתאימים לטווח גילאים רחב במיוחד ומקנים אוירה נעימה למשחקי התפקידים, איכותם הגבוהה והבטיחות שלהם מאפשרת להורים להיות שקטים ורגועים בעת השימוש בהם.

אם זה למשחקי תנועת חיות על גלגלים, או בובות העץ עם דמויות לפירוק והרכבה, משחקי בובות, כלי בישול, עריסה לבובה ובוודאי שרהיטי עץ זעירים לבית הבובות. 

גם משחקי התיאטרון לסוגיו, בובות אצבע של דמויות או חיות, מריונטות צבעוניות ותיאטרוני אגדות ממגנטים  לגילאים בוגרים יותר מאפשרים לילדים את משחקי התפקידים, כל סוגי התיאטרון מאפשרים לילדים להתבטא , לספר את הסיפור שלהם  לבד או עם חברים  ולתת להם את ההרגשה כי הם אכן משחקים את העולם האמיתי.

סיכום

משחקי תפקידים הם חלק חשוב ומשמעותי ביותר בהתפתחות הילדים ולכן הם נפוצים מאוד. באמצעות משחק תפקידים נותן הילד ביטוי למצבו הרגשי והנפשי. ידוע כי הילדים מלאים רגשות – עמוקים וטובים, קשים ועזים. הם מגיעים לכלל חדווה ולכלל כעס באינטנסיביות גדולה. צד זה במהלך התפתחותם של הילדים זקוק לביטוי באמצעות המשחק לכל הילדים בני השנתיים ומעלה ומהווים חלק משמעותי בעולם המשחקים שלהם. צעצועי העץ מתאימים ביותר לכך , מצד אחד הם חזקים ונשמרים לזמן רב ואיכותם הגבוהה מקנה את הבטיחות בסוגי משחק זה. כולם לוקחים חלק במשחקים, ביחד או לחוד אבל בעיקר נהנים מאוד !!!