כתב: איתמר שטויאר

עודכן בתאריך:26/8/2021

הקדמה

התינוק הנולד מביט סביבו ומתחיל להכיר את עולמנו. תחילה פעילותו היא פסיבית אולם עד מהרה פעילותו הופכת לאקטיבית , אוניברסיטה מעץ היא אביזר שמכוון את הרך הנולד קדימה עוד ועוד.

מבנה המתקן

מבנה אוניברסיטה מעץ הוא די שגרתי , שתי "צלעות" מעץ וביניהן מוט מעץ המחבר אותן ומשלים את יציבות המתקן. המבנה הזה יוצר אפשרויות רבות לגרות את הרך הנולד, צבעים חמים של אביזרים הדבוקים על הצלעות  משמשים כאובייקטים מנגישים לגווני הצבעוניות השונים.

המוט המחבר בין הצלעות משמש גם הוא כמתקן תליה לאביזרים מתנדנדים, צבעוניים ולעיתים גם רועשים. גובה המוט צריך להיות גבוה מהיד המושטת של התינוק ושיאפשר לתינוק לנוע / לזחול ללא הפרעה ממנו.

אוניברסיטה מעץ  לתינוקות

פיתוח מיומנויות 

מבנה האוניברסיטה, האביזרים הנלווים, הצבעים והצורות שלהם מגרים את התינוק כבר מיומו הראשון להתחיל לפעול ולפתח את מיומנויות היסוד כבר מההתחלה

מבטים לצדדים - זוהי הפעולה הראשונה שתינוק בין חודשיים ומעלה מופעל על ידי האוניברסיטה, כאשר התינוק שוכב על הגב במרכז האוניברסיטה האביזרים על צלעות המתקן ובמיוחד על המוט המרכזי מושכים את תשומת ליבו ומגרים אותו להזיז את ראשו להסתכל ולהבחין בצבעים ובצורות השונות.

קשר יד ועין - האביזרים ולרוב טבעות העץ גורמים לתינוק לנסות להגיע אליהם ולתפוס אותם. פעולה בסיסית זו הינה משמעותית ביותר ומהווה שלב מפתח בהתפתחות הראשונית של התינוק  וביכולות שלו לכוון את ידיו. תנועת גוף - האביזרים הצבעוניים מגרים את התינוק לנסות ולהגיע אליהם, פעולה זו כשלעצמה 

מניעה את גוף התינוק, לעיתים כשלב ראשוני בהתהפחות מהגב לבטן, ויותר מאוחר כהכנה לזחילה.  ברוב מתקני האוניברסיטה ניתן להגביהה את המוט המרכזי כאשר התינוק גדל, תכונה זו כאשר המרחק של המוט מהתינוק גדל גורם לתינוק להגביר את תנועותיו ולהתאמץ עוד ועוד בהרמת הגוף בכדי להגיע לאביזרים התלויים.

תחילת הליכה - חלקם של דגמי האוניברסיטה מעץ מצויידים בגלגלים בחלק אחד של כל צלע , כלומר ניתן "לדחוף" את האוניברסיטה לכיוון מסויים. כאשר התינוק מתחיל את צעדיו הראשונים , משמשת האוניברסיטה כהליכון שעליו נשען התינוק בצעדיו הראשונים.


איפה ניתן למצוא אוניברסיטה מעץ?

החנות ואתר המכירה של ריצ'רץ' וודי מייבא את דגמי האוניברסיטה מעץ  מחברת HEIMESS הגרמנית וכיום ניתן למצוא שלושה דגמים בשלושה רמות מחיר שונות 

אוניברסיטת הדוב - האוניברסיטה ברמה הזולה ביותר  ניתנת לכיוון לשלושה גבהים שונים

אוניברסיטת הברווזים -  אוניברסיטה ברמה בינונית וניתנת לכיוון לשישה גבהים שונים 

אוניברסיטה והליכון - אוניברסיטה ברמה הגבוהה ביותר 

כל הדגמים מגיעים באריזה מותאמת לתינוק, אטרקטיבי , קישוטי, חזק ואיתן ושימושי והמידות זהות לכל הדגמים והם:
53 - 55 - 63 ס"מ
משקל : 1.5 ק"ג

סיכום

ישנם סוגים שונים של אוניברסיטה מעץ לתינוק, כולם "עושים את העבודה" , כלומר מגרים את התינוק להביט למעלה ולצדדים, להפעיל את ידיו ולתפוס את מתקני התליה  ובוודאי לגרות אותו לתחילת תנועה וזחילה וכמו שאר צעצועי העץ  הוא מתקן נעים למגע  ובטוח לתינוקות.