משחקי הפעלה - שלב חשוב בהתפתחות הפעוט

כתב: איתמר שטויאר

עודכן בתאריך:3/10/2021

הקדמה

ההתפתחות של הפעוט היא תהליך המורכב ממספר רב של תהליכים בתחומים שונים אשר לעיתים ברור כי הם קשורים זה בזה ולעיתים נראה כי אין קשר ביניהם, אולם אנחנו צריכים לזכור כי בני האדם הם מכלול של רגשות , מעשים ופעולות.

הפעלה  כתהליך התפתחותי

צעצועי העץ המפעילים את הפעוט הם חלק מהגירויים שהעולם מסביבנו מפעיל עלינו. כבר בגיל הרך כאשר התינוק עוקב אחר המובייל המסתובב מעל לראשו, מפתח התינוק את חוש הראיה, הראיה המרחבית והיכולת להבחין בעצמים ובצבעים שונים. 

יכולת האחיזה היא השלב הבא שבו נראה את התינוק אוחז ברעשן או בדמויות צבעוניות ואכן צעצועי העץ הטבעיים או הצבעוניים משמשים כזרז לפיתוח יכולת זו

התפתחות תנועתית של זחילה ותחילת הליכה  היא שלב נוסף ומשמעותי. לכך עוזרים רבות ההליכונים מעץ ובובות המשיכה מעץ על גלגלים שמקנות לתנועת הפעוט ממד של משחק וכיף.

מבנה למסלול כדורים


משחקי העץ לפירוק והרכבה, אם זה דמויות או חיות, אם זה כלי תחבורה או מבנים פשוטים מהווים נדבך חשוב ובסיסי בהתפתחות המוטורית של הפעוט. היכולת להרכיב או להשחיל טבעות או חלקי עץ בסדר מסוים משפרות את יכולת האחיזה, כיוון הידיים, תרגול של קשר יד ועין כל זאת במשחק נעים ומהנה. 

קוביות העץ הגדולות ובוודאי גם הקטנות הן עולם גדול ורחב. הוא מכיל בתוכו נושאים רבים, מעבר לעולם הצבעים והצורות, המוטוריקה העדינה ופיתוח הדמיון, זהו ללא ספק שלב חשוב בהתפתחות המחשבה, ראיה מרחבית, ובמיוחד היכולת לתכנן שלב אחר שלב. 

משחקי הפעלה מעץ רבים משלבים ומשתמשים בחוקי הפיזיקה הבסיסית. מקנים לפעוט את חווית המשחק בו בזמן גם את ההתרחשות כמו כדור מעץ היורד בשיפוע, הך פטיש - המקנה את היכולת של תנועת הכוח להזיז עצמים. 

סיכום

כל אלו הם רק מקצת האספקטים שמשחקי הפעלה מעץ מקנים  ובוודאי שנזכור כי חווית המשחק עם הפעוט מקנה לכולם זמן איכות נהדר ביחד.