צעצועי עץ ?   צעצועים נכונים לילדנו גם במאה הנוכחית !!

כתב: איתמר שטויאר

תאריך עדכון:6/9/2021

הקדמה

העולם סביבנו מתפתח ומתקדם בצעדים ענקיים, הטכנולוגיות הסובבות אותנו  מתפתחות במהירות ומוצרים רבים שהיו והשתמשנו בהם לפני עשרים או שלושים שנה  כבר מזמן חלפו מהעולם ואולי ניתן למצוא אותם במוזיאונים  מיוחדים , אז מה לגבי עולם צעצועי הילדים? 

תכונות צעצועי העץ כאן גם עכשיו

צעצועי עץ קיימים בעולם כבר מאות רבות של שנים. היום אנחנו יודעים כי לצעצועי עץ יש יתרונות רבים ולא רק משום שהם יישארו אתכם לשנים ארוכות כל המומחים להתפתחות הילד, פסיכולוגים ואנשי חינוך יצביעו על היתרונות הרבים של  משחקי העץ ויגידו רק דברים טובים.

מפתחים את הדמיון משחקי העץ הם משחקים אקטיביים, הפעוט משחק בצעצועי עץ כמו מאכלים שונים מפוסלים בעץ, קוביות, סירים ומחבתות , סכו"ם, מכונת קפה ועוד רבים אחרים. המשחקים הם משחקי חוויה וההנאה עצומה בהם הפעוט בעצמו מציג את העולם הפנימי שהוא שיקוף של חוויותיו מהסביבה שלו.

מפתחים את המוטוריקה - צעצועי עץ הם צעצועים המגרים את פעילות הילד ודורשים ממנו את פעילותו, פעילות זו תורמת במיוחד לפיתוח המוטוריקה, החל מעולמו של הרך הנולד שרעשני העץ מעודדים אותו לפתח את מיומנות האחיזה, משחקי ההשחלה הוא שלב נוסף בהתפתחות המוטוריקה של הפעוט, משחקי הקוביות, הבניה ובוודאי כל סוגי משחקי ההתאמה, וכמובן פאזלים הם משחקי פיתוח ושיפור המוטוריקה העדינה של הפעוט.

רכבת במורד עץ לגילאי שלוש ומעלה

מעודדים את יכולת הבחירה - מיומנות חשובה היא היכולת לבחור, בחירה בין אפשרויות, בין כיוונים, בין צורות ובין צבעים. צעצועי העץ עוזרים בצורה משמעותית לפתח את היכולת הזאת מגיל צעיר מאוד. המגוון הרחב של צעצועי העץ  והוורסטיליות הרבה מעודדים את הילד לבחירות מרובות, להסתגלות לשינויים. בכל פעם המשחק יכול להיות משהו אחר - פעם הקובייה היא בית שבונים ופעם היא יכולה להיות במה בהצגה. צעצועי העץ ישמשו ויתפקדו בהתאם לדמיון של הפעוט, ולכן כל חוויות משחק היא שונה ומגוונת. 

הם טבעיים - עץ הוא חומר טבעי וככזה הוא נעים יותר למגע ומזמין את הילדים להרגיש אותו, לטעום ולמשש. צעצועים מעץ יהיו לרוב צבועים בצבעים טבעיים או ידידותיים לסביבה, הם בטוחים מאוד ולכן הם יותר ידידותיים לתינוקות וילדים 

הם בטוחים יותר- עץ עמיד יותר מפני שבירות, הוא מוצר טבעי וגמיש. ולכן לא יפגע בקלות גם אחרי משחק אגרסיבי. צעצועי עץ נחשבים בטוחים יותר, לרוב לצעצועי עץ אין קצוות משוננים ואין אינם נשברים בקלות לפיסות חדות.

סיכום

צעצועי העץ שמלווים את עולמנו מאות רבות של שנים הם כאן להישאר. היתרונות הרבים שלהם אינם נעלמים עם הטכנולוגיות החדשות או המתפתחות אלא להיפך, הם מעצימים את חשיבותם של צעצועי העץ ואת השתלבותם הבלתי מעורערת בעולם צעצועי הילדים.